O nas

Właściciel Ryszard Stachowiak budowlaniec z zawodu
w latach 1983 - 1993 zdobywał doświadczenie przy projektowaniu, remontowaniu i budowie: desek windsurfingowych i jachtów.

 

W latach 1991 - 2011 prowadzący działalność związaną ze sportami wodnymi: szkoła żeglarstwa, szkolenia na katamaranach, szkoła windsurfingu, czartery jachtów, szkolenia motorowodne.

Od 2010 roku realizuje projekt - rekreacyjny domek na wodzie - WATERCAMP

Finalista konkursu "Pomysł na Firmę"  2011r.  "Gazeta Wyborcza" i Raiffeisen Polbank.

 

O  pływających domkach  (houseboat'ach)

Prawo/przepisy

  1. Patent nie jest wymagany do prowadzenia po wodach śródlądowych mechanicznej jednostki pływającej o dł. kadłuba do 13 m. z napędem o mocy do 75 kW (102 KM) ( jedyny warunek - prędkość takiej jednostki jest konstrukcyjnie ograniczona do 15 km/h).
    Dziennik Ustaw Nr. 127 z 25 czerwca 2010r. poz. 857, rozdział 11, Art 67, p. 4., pod p. 4)
  2. Rejestracja nie jest wymagana dla jednostki pływającej o długości do 12 m. z napędem mechanicznym o mocy silnika do 15 KW (20 KM) wykorzystywanej w celach rekreacyjnych.
  3. Korzystanie z wody jest bezpłatne - rzeki, jeziora, zatoki są dostępne dla wszystkich a postój poza portami i kotwiczenie nie wymagają opłat (postój w marinach wybudowanych ze środków unijnych, przez 5 lat również nie podlega opłacie).

Zalety

Houseboat w porównaniu z tradycyjnym jachtem motorowym czy żaglowym zapewnia dużo większy komfort  i wygodę wynikającą z gabarytów: wysokość stania 2 m to standard, stabilność zapewnia szeroka dwukadłubowa konstrukcja. Małe 30 cm zanurzenie daje możliwość użytkowania również na płytkich akwenach - Zatoka Pucka i o zmiennych głębokościach jak Wisła.
Wyposażenie w różnego rodzaju atrakcje dla dzieci (zjeżdżalnia do wody, basenik na tarasie, piaskownica, mini golf, huśtawka itp) lub innego wyposażenia (rowery, kajaki, sprzęt windsurfingowy, wędkarski) zależnie od preferencji użytkowników nie stanowi problemu.

Możliwości

Houseboat doskonale nadaje się do (rodzinnej) turystyki wodnej  (rzeki, kanaly, jeziora, zatoki) a sieć polskich dróg wodnych która jest połączona Międzynarodową Drogę Wodną E-70 (Berlin- Elbląg) z Europą daje ogromne możliwości uprawiania tego typu turystyki.
Dzięki realizacji inwestycji w infrastrukturę wodną i oddaniu do użytku nowych marin (min:  Toruń, Bydgoszcz, Włocławek, Grudziądz, Gniew, Tczew, Gdańsk, Malbork, Elbląg, Kąty Rybackie, Krynica Morska, Warszawa, Płock, Włocławek, Nakło) podróżowanie wodą po Polsce staje się bardzo atrakcyjne.

Przykłady wykorzystania:

Houseboat'y różne konstrukcje - przykłady: